Wybory przyszłości

głosowanie elektroniczne - urna wyborcza

Młody wrocławski naukowiec wynalazł urnę wyborczą, która uniemożliwia fałszowanie wyników głosowania i błyskawicznie liczy głosy. Przejrzysta urna to przejrzyste wybory. Tradycyjna urna wyborcza to po prostu skrzynka do wrzucania kart. Nowoczesna urna naszpikowana jest elektroniką. Więcej w reportarzu autorstwa Sylwi Gazdy z Telewizji Polskiej.

Każde otwarcie jest rejestrowane. Urządzenie potrafi rozpoznać podrobione karty do głosowania, bo te właściwe opatrzone są niepowtarzalnym kodem graficznym. Sfałszowanie jednej karty wymaga podobnego nakładu jak sfałszowanie karty płatniczej – wyjaśnia Patryk Arłamowski, wynalazca z Wrocławia.

 

Urna potrafi też sprawdzić czy dana osoba ma prawo do głosowania i czy nie oddała już głosu w innym lokalu wyborczym. Dziś sprawdzają to członkowie komisji w oparciu o listy wyborców. Potrzebują dużo czasu i dużo papieru. Ta technika, którą stosujemy, czyli urny i komisje, to technika, która nie zmieniła się od 19 wieku – mówi dr hab. Robert Alberski z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Urna potrafi też policzyć głosy oddane na poszczególnych kandydatów. Pełne wyniki głosowania byłyby znane już kilka minut po zakończeniu wyborów. Wynalazca urny twierdzi, że urządzenie zapewnia też tajemnicę głosowania. Podobne rozwiązania stosuje się w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii, ale wrocławski wynalazek jest dużo tańszy. 

Źródło: Wybory Przyszłości, TVP dn. 4 czerwca 2014r.