Darin - po prostu inteligentny

Młodzieńcze zamiłowanie do eksperymentowania oraz specjalistyczna widza zdobyta podczas studiów na kierunku Automatyka i Robotyka Politechniki Wrocławskiej stały się podstawą do stworzenia innowacyjnego produktu – a dokładniej kilkunastu produktów pod wspólną nazwą „DARIN – Po prostu inteligentny”.

Pierwsze prace badawcze rozpoczęte zostały w roku 2008. Początkowo prowadzone były w domowym laboratorium, gdzie powstały wczesne wersje prototypowych układów elektronicznych oraz oprogramowania sterującego.

W roku 2010 opracowane rozwiązania zostały zaprezentowane w pracy dyplomowej zrealizowanej pod kierunkiem dr hab. inż. Marka Kukawczyńskiego i wzbudziły duże zainteresowanie, gdyż w oparciu o nie możliwe stało się stworzenie systemu nie tylko nowoczesnego, lecz także niezawodnego i zdecydowanie bardziej przystępnego cenowo od obecnych na rynku.

Uznanie pracy przez promotora za wybitną oraz jej bardzo pozytywna recenzja napisana przez dr inż. Antoniego Izworskiego, autora wielu publikacji krajowych i zagranicznych, projektów instalacji przemysłowych i badawczych oraz laboratoriów dydaktycznych, uznawanego za światowej klasy specjalistę ds. inteligentnych budynków sprawiły, iż Patryk Arłamowski postanowił projekt i ideę przekształcić w produkt dostępny nie tylko dla elit.

Półtora roku badań i kilkunastu ekspertów później

Niespełna kilka miesięcy po obronie pracy dyplomowej została ona sprzedana wrocławskiej spółce Polska Projektowa specjalizującej się w wynalazkach i nowoczesnych technologiach. Inż. Patryk Arłamowski objął funkcję dyrektora Działu Badań i Rozwoju.

W ciągu zaledwie kilku miesięcy we współpracy z Inwestorem zbudował nowoczesne laboratorium pozwalające na prowadzenie prac naukowo-badawczych związanych z praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki w zakresie projektowania, prototypowania oraz testowania układów elektronicznych a także aplikacji sterujących, wizualizacyjnych (SCADA) oraz rozwiązań embeddd, zgodne z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.

Pod jego kierunkiem kilkunastu specjalistów m.in. z zakresu programowania, projektowania układów elektronicznych, tworzenia intuicyjnych interfejsów użytkownika pracowało nad stworzeniem produktu zgodnego z założeniami – a więc prostego w instalacji i obsłudze, niezawodnego a także przystępnego finansowo.

Po niespełna półtorej roku system DARIN został wdrożony do sprzedaży. Dzięki swojej uniwersalnej budowie i szerokich możliwościach, pomimo iż początkowo miał być przeznaczony do domów i mieszkań – doskonale sprawdza się także w „większych” zastosowaniach – jak m.in. hale przemysłowe.

Opracowane rozwiązania zostały uznane przez Politechnikę Wrocławską za innowację, zarówno produktową jak i przemysłową. Spotkały się też z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony doświadczonych instalatorów innych rozwiązań automatyki budynkowej. Został także nominowany do konkursu „Polski wynalazek roku 2013” organizowanego przez Telewizję Polską.

Łączna wartość projektu wyniosła ponad 2 mln zł, bezpośrednio zaangażowane w projekt było 15 osób. Jest to dotychczas największy projekt zrealizowany przez Patryka Arłamowskiego przed 25 rokiem życia.

» więcej informacji: www.darin.pl.